Piknik i Prace Grupowe – GRUPA NAD WISŁĄ – piknik i wystawa – 15 października 2016

Piknik wg wikidictionary: „(1,1)wycieczka na łono natury z zabawą i jedzeniem zabranej przez siebie żywności(…) (1,2) lib. lekcew. kibic, który przychodzi na mecze, ale nie angażuje się w ruch kibicowski”

Otwarte spotkanie Grupy nad Wisłą składa się z dwóch, ledwie rozdzielnych sensów. Pierwszym jest budowanie autonomicznego języka i przestrzeni służących do wzajemnej, grupowej edukacji i rozwoju. Nań nakłada się sens drugi: horyzontalna perspektywa, zapraszająca do rozmowy każdego, kto ma na to ochotę. Budująca sieciowy kształt grupy, instytucji, uniwersytetu, podniecającej wiedzy.

Interesuje nas efekt ‘wow’.

Piknik oprze się na dwóch wypracowanych i praktykowanych, autorskich metodach Grupy nad Wisłą: Kocykach Horyzontalnych oraz Boksie.

Zapraszamy do zabierania własnych przekąsek piknikowych, ze swojej strony zapewniamy miejsce na ogień.

O GnW:
Grupa nad Wisłą dąży do budowania otwartych, inkluzywnych wymian wiedzy i doświadczeń. Po kilku latach nieustannych prób wypracowała (nową/autorską) jakość spotkania-narzędzia. Naszym celem i istotą są spotkania, gdzie wzmacniamy swój język negocjując i krytykując indywidualne procesy twórcze. Mając praktykę wciąż renegocjowanej edukacji grupowej, wymijającej system akademicki i poszukującej ożywczych formuł budowania świadomości twórczej, nieustannie wykształcamy strategię satysfakcjonującej nas rozmowy. Interesuje nas proces samoedukacji, a jego platformą jest radykalne otwarcie, gotowość na zaciekawione osoby i ich miejsce we wspólnie zbudowanej przestrzeni.

Zawiązana w 2013 roku Grupa nad Wisłą przeszła wiele transformacji i zmian, jej skład rotuje, jej miejsce też. W pierwszym roku: roku pączkującego krystalizowania struktur zasiedlaliśmy Galerię nad Wisłą tworząc z niej świeże miejsce dla rozmowy o sztuce wg naszej naczelnej zasady: sztuka&działka&integracja. Potem weszliśmy w okres bezdomności i wykształcając swoją pozainstytucjonalną autonomię tworzyliśmy to w czym jesteśmy najlepsi: przestrzeń do realnej rozmowy o sztuce i kulturze. W 2015 roku postanowiliśmy oficjalnie zmienić nazwę i z GnW przekształcić się w GnW. Jesteśmy grupą mieszaną złożoną z artystów i animatorów kultury zajmujących się swoją indywidualną praktyką twórczą. Razem tworzymy Ferment i jaramy się Dialogicznością.

O Sposobach GnW:
Kocyki horyzontalne – jest to model rozmowy/debaty, w którym rezygnuje się z roli ekspertów, stawiając w tej pozycji każdego / każdą kto w nich uczestniczy.
Kocyki horyzontalne to metoda dyskusyjna wypracowana na forum GnW. Wyrosła ona w oparciu o przekształcone do naszych celów world cafe. Jej celem jest wytworzenie sieci merytorycznych rozmów o sztuce, które zakładają wzmacnianie indywidualnych umiejetnosci dyskusyjnych, przepracowywanie braków środowiskowych (pola środowiska wytwórców i wytwórczyń sztuki) i uznanie komunikacji/dyskusyjności jako narzędzia działania performatywnego.

Druga z przestrzeni odchodzi od grupowych technik rozmowy. Będzie to argumentowy Boks – czyli pojedynek „jeden na jeden”. Osoby uczestniczące w dialogu toczą bitwę na argumenty. Jest to metoda czerpiąca z praktyki lettrystycznej awangardy lat 50, która dążyła do przełamywania skostniałej mechaniki języka.

WYKWIT
al. Jana Kochanowskiego 21, Wrocław
Wejście od strony wjazdu na ogród.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *