Im dalej w las, tym więcej grzybów – wystawa zbiorowa – 4 lutego 2017

Wystawa „Im dalej w las, tym więcej grzybów” jest pretekstem do refleksji na temat środowiska w jakim funkcjonujemy. Piwnica na czas wystawy stanie się florą skupiającą wybrane lub dedykowane prace zaproszonych do współpracy twórców. Dom, w którym mieści się Wykwit, atakowany jest przez wilgoć, która z biegiem czasu coraz bardziej dewastuje willę. Powstałe na ścianach wykwity były podłożem dla nazwy Galerii, a teraz stały się tematem przewodnim wystawy. Klasyfikacja i specyfikacja królestwa grzybów nasuwa zaskakująco liczne wątki stanowiące metafory strategii i działalności artystycznych. Na wystawie nie zabraknie również bezpośrednich nawiązań do budowy i formy samego grzyba. Zabawa znaczeniami pozwala nam w pewnej mierze zachować dystans do trującego tematu, jakim jest kondycja, rola czy miejsce w hierarchii współczesnego twórcy w kontekście kulturowym i społecznym.

NADPRODUKCJA
Grzyby charakteryzuje duża różnorodność sposobów rozmnażania. Szacuje się, że co roku wyróżnia się średnio 1800 nowych gatunków grzybów.[1]

STRATEGIE
Grzyby mogą podlegać klasyfikacji ze względu na różne sposoby odżywiania:
pasożyty, symbionty, drapieżniki.

REDUCENCI
Reducenci są ostatnim ogniwem w łańcuchu pokarmowym, a zatem są istotnym składnikiem obiegu materii. Z powodu silnego zainteresowania grzybami w kultach politeistycznych, chrześcijaństwo spychało grzyby poza margines zainteresowania nauki, wiążąc je z czarną magią.

ŚRODOWISKO NATURALNE
Środowisko naturalne może być ograniczone do określonego biotypu lub formacji. W ich ramach mieści się całokształt składników przyrody ściśle ze sobą powiązanych i znajdujących się w ciągłej interakcji z człowiekiem.

Artyści biorący udział w wystawie:
Miłosz Flis, Paweł Jarodzki, Mariusz Maślanka + Basia Żłobińska, Arek Pasożyt, Małgorzata Łojko, Krzysztof Wałaszek,

Kuratorki wystawy: Karolina Balcer, Martyna Muth

Oprawa graficzna: Adam Makowczenko

[1] Dane statystyczne dot. ilości absolwentów szkół artystycznych według Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *