DWD / Dom Wspiera Dom – 28 października 2017

Warstwa rodzinna to agregat łączący wysiłek trzech spokrewnionych ze sobą osób. Ich energia generuje projekt pt.:” Dom Wspiera Dom” czyli w skrócie DWD, który jest także określeniem technicznym dla specjalnej płyty dachowej (niem. Diffusionsoffene Wand und Dachplatte).

Efektem budowlanego podejścia Wałaszków do kwestii domu rodzinnego jest powstanie trzech prac, z których dwie zainstalowane zostaną na stałe na fasadzie willi przy alei Kochanowskiego (płyta pamiątkowa oraz rzeźba), a jedna będzie projekcją video łączącego ze sobą “nowy” i “stary” świat. Projekt DWD jest przede wszystkim palimpsestem – śladem nakładających się historii. Trzy prace wchodzące w jego skład tworzą razem komplet wspierający idee warstwy ,,jako symbolu” kontekstu i ich niezbywalności.

Jest to ingerencja zarówno w fasadę “stałą” jak i tą “efemeryczną”. DWD uwidacznia także funkcję domu jako miejsca sentymentalnego, z którym związana jest zawsze grupa bliskich sobie osób. Projekt ten jest więc specyficznym porozumieniem pomiędzy “wspólnotami”, warstwą budowlano-dekoracyjną oraz przeglądem współczesnej historii miejsca i jego mieszkańców, jak również opowieścią zawieszoną pomiędzy dwoma kontynentami.

tekst: Aleksandra Wałaszek

Wydarzenie na FB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *