Death Styles – Michał Jakubowicz – 18 marca 2017

Tytuł wystawy, zainspirowany literaturą antropotanatologiczną, odnosi się do sposobów zachowania wobec śmierci. Natomiast sama wystawa jest kontynuacją projektu subPark o przestrzeni symbolicznej wrocławskiego parku Grabiszyńskiego, który przed wojną pełnił rolę niemieckiego cmentarza.

Podczas pokazu w Wykwicie będzie można zobaczyć zdjęcia skoncentrowane na ludziach i ich działaniach – historiach, zdarzeniach, narracjach wpisanych we współczesny obraz parku, stanowiących jego aktualny klimat. Poprzez obserwację codziennych sytuacji można doszukać się zarówno stylów życia co tytułowych stylów umierania. Fotografie i filmy realizowane na przestrzeni kilku lat przedstawiają pojedyncze migawki z większej historii o tym, jak Wrocławianie radzą sobie z asymilacją przestrzeni naznaczonej śmiercią innego obcego.

Wystawa pokazuje przestrzeń w ruchu, grząski teren w którym groby zmieniają swoje miejsca i funkcję, kamienie mają żłobione imiona, ludzie palą znicze pod drzewami, ale też biegają, bawią się, kochają, pamiętają. Wystawa posiada delikatny niuans metanarracyjny, opowiada o samym projekcie subPark oraz ideach, sposobach tworzenia ‚w’ i ‚wobec’ przestrzeni publicznej.

Gospodyni: Karolina Balcer
Oprawa graficzna: Karolina Balcer

 

Michał Jakubowicz (ur. 1977) absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie uzyskał stopień doktora sztuk plastycznych na podstawie rozprawy Forma jako ścieżka semiozy. W pracy naukowej zajmuje się badaniem form wizualnych w komunikacji społecznej, strukturami i systemami obrazów technicznych.

Realizacje twórcze – fotografie, filmy, rysunki, teksty – prezentuje na wystawach w kraju i za granicą. Publikował m.in. w „Artluku”, „Communication Design Magazine”, „Dykcji”, „Exicie”, „Odrze”, „Pomostach”, „Ricie Baum”.

Autor książek subPark (2016), Medium na białym tle (2008), książki poetyckiej Żywa mapa i bitmapa (2015) oraz badań empirycznych publikowanych w ramach serii Badanie i projektowanie komunikacji (2014, 2015). Współautor antologii Poetyckie raporty z rzeczywistości, zakładki „Myślnik” na portalu o.pl, licznych katalogów artystycznych. Związany z wrocławską galerią 2p (2005–2006), krakowską Foto-Medium-Art (2007–2010) oraz grupą naukową Projektowanie Komunikacji. Wykłada na Uniwersytecie SWPS i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *